O nas

Szanowni Państwo! Witamy Was serdecznie na witrynie internetowej miłośników głowatki z Bieszczadów. Większość nas zrzeszona jest w Kole PZW w Zagórzu. Pomimo różnic w wieku, wykształceniu, wykonywanych profesjach łączy nas wspólna troska o stan bieszczadzkiej przyrody oraz fascynacja wyjątkową rybą jaką jest głowacica zwana popularnie głowatką. Gatunek  ten (z łac. Hucho hucho) określany często mianem łososia akwenów słodkowodnych, w Polsce występuje jedynie w trzech rzekach: Dunajcu, Popradzie i Sanie.  Głowatka  figuruje na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Głowacica została  uznana za gatunek zagrożony (endeangered), co oznacza, że ryzyko jej wymarcia w naturze jest znaczne. Naturalne populacje głowacicy są chronione również przez Dyrektywę Siedliskową UE oraz Konwencje Berneńską.
Konieczność ochrony głowatki wynika z faktu, iż będąc gatunkiem zagrożonym jest ona jednocześnie bardzo poszukiwaną zdobyczą wśród wędkarzy, coraz liczniej przybywających w region Bieszczadów. Ogromnym zagrożeniem dla populacji głowatki są kłusownicy uaktywniający się zwłaszcza podczas tarła tego gatunku, które odbywa się od marca do maja. 
Głównym celem naszych działań jest ochrona i promocja głowatki poprzez stworzenie programu ekologicznego, który w myśl zasady zrównoważonego rozwoju gwarantowałyby ciągłość istnienia gatunku Hucho hucho bez szkody dla turystyki wędkarskiej, która od 1985 r. kiedy to na bieszczadzkich łowiskach Sanu odbyły się V Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Muchowym odgrywa stale rosnącą rolę w systemie gospodarczym regionu Bieszczadów.
Opisaną powyżej misję realizujemy m.in. poprzez: pogananki z młodzieżą, filmy edukacyjne, wiosenne akcje sprzątania brzegów Sanu). Naszym dorocznym świętem są dwudniowe zawody wędkarskie połączone z konferencją naukową organizowane pod nazwą "Bieszczadzki Puchar Głowatki", w którym z roku na rok uczestniczy coraz więcej miłośników wędkarstwa zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Zapraszamy do współpracy!